BLOG YAZISI ARAMA


Ana Kategori : GENEL BİLGİLER

Görüntülenme: 5333

DOĞAL TAŞ ve KRİSTALLERİ TEMİZLEME YOLLARI

6.5.2020

Satın aldığınız bir doğaltaş sizin elinize gelene kadar pek çok işlemden geçiyor. Madenden çıkarılıyor, işleniyor, birkaç satıcının elinden geçip size ulaşıyor. Bu sırada da birçok farklı enerjiye maruz kalıyorlar. Kristallerin size ulaşana kadar toplamış olduğu negatif enerjiler büyüyerek sizin hayatınıza da olumsuz yönde etki etmemeleri, programlamadan sonra daha iyi performans göstermeleri ve sağlıklı enerji çalışmaları yapılabilmesi için doğaltaş ve kristallerin enerjik olarak temizlenmesi gerekir.


Kristalleri temizlemenin ve şarj etmenin birçok yolu vardır. Belirli periyotlarda bu temizleme işleminin yenilenmesinin faydası vardır. Her kristal ve doğaltaş için her temizleme işlemi uygun olmayabilir. Kristalinize ve size uygun olan yöntemi seçmelisiniz. Aksi halde taşınız zarar görebilir, renk değiştirebilir ya da rengini kaybedebilir.

GÜNEŞ IŞIĞI :

Güneş ışığından zarar görmeyecek olan kristallerini güneş ışığında 10 dk bekleterek temizleme ve şarj işlemi yapabilirsiniz. Pek çok kristal direk güneş ışığında zarar görebilir. Güneşe direk maruz kalmaması gereken kristallerinizi de güneş ışığı ile temizleyebilirsiniz. Bunun için kristallerini önce bir seramik kaseye koyun. Kaseyi güneş ışığını direk almayan ancak aydınlık bir pencere kenarına koyup 10 dk kadar bekletin. Böylelikle kristalleriniz hem temizlenmiş hem de şarj edilmiş olacaktır.

AY IŞIĞI BANYOSU :

Ayın şişkin olduğu dönemlerde kristallerinizi gece boyunca ay ışığını görecek şekilde dışarıda bırakabilirsiniz. Gece boyunca kalmasını istemiyorsanız en azından 1-2 saat ay ışığı görmesini sağlayabilirsiniz.

KRİSTAL TEMİZLİĞİ :

Kristal kuvars, selenit, kyanit gibi kristaller kendi kendini temizleme ve kendisiyle birlikte olan diğer kristalleri de temizleme özelliğine sahiptirler. Temizlenecek ve şarj edilecek kristalinizi kuvars, selenit veya kyanit ile yan yana getirip 1-2 saat birbirleriyle temas halinde bekletin.

TÜTSÜ DUMANI :

Kristalinizin bulunduğu ortamda adaçayı veya buhur yakıp 5 dk kadar kristalinizin tütsü dumanına maruz kalması yeterlidir. Bu yöntem kristalini temizlendiği gibi ortamın da enerjik temizliğini sağlayacaktır.

AKAN SU ALTINDA :

Yakınlarınızda küçük bir dere gibi doğal bir akan su varsa, doğaltaşınızı 5 dk kadar akan su altında tutabilirsiniz. Ancak bazı doğaltaş ve krsitallerin bu yöntemle temizliği önerilmez. Bünyesinde tuz barındıran bazı kristaller su altında bozulabilir, çözünebilir ya da renk kaybedebilirler.

PİRİNÇTE BEKLETİLEREK :

Kristallerinizi bir kase pirincin içerisine gömüp birkaç saat bekleterek temizleyebilirsiniz.

TOPRAK :

Eğer bir bahçeniz varsa derince bir çukur açıp kristalinizi gömerek gece boyunca toprakta bekletebilirsiniz. Saksıya da gömebilirsiniz ancak önerilen yerküre ile bağlantıda olmasıdır, dolayısıyla bahçenize gömmenizi tavsiye ederiz.

KRİSTAL JEOT :

Temizlenecek olan kristalinizi bir kristal jeotun içerisine yerleştirip 4-5 saat bekletin.

HİMALAYA TUZU :

Tuz ile temizlenmesinde sakınca bulunmayan kristallerinizi bir himalaya tuzu kayası üzerine ya da bir kase himalaya tuzunun içine yerleştirin ve 10 dk kadar bekletin. Malahit gibi bazı doğaltaşlar için bu yöntem önerilmez.

SARKAÇ :

Kristalin üzerine bir sarkaç tutun ve değdirmeden bekleyin. Sarkacın salınımı bitene kadar kristalin üzerinde tutmaya devam edin. Sarkaç durduğunda kristaliniz de temizlenmiş olacaktır.

KRİSTAL IZGARA :

7 top çakra seti ile ya da kuvars kristalleri ile kendiniz oluşturacağınız bir kristal ızgara ile de doğaltaş ve kristallerinizi temizlemeniz mümkündür. Bunun için temizlenecek olan kristali ızgaranın ortasına yerleştirip 1-2 saat boyunca bekletmeniz yeterlidir.

AVUÇ İÇİ ENERJİSİ :

Kristalinizi baskın olmayan elinize alın. Solaksanız sağ, değilseniz sol avucunuza yerleştirin. Diğer avuç içinizi değmeyecek şekilde kristalin üzerinde gezdirin. Avucunuzdaki yakıcı enerjiyi ve kristalin varlığını hissetmeye çalışıp odaklanın. Birkaç dakika bu işleme devam edin.

İMAJİNASYON :

Kristalinizi avucunuza alın ve gözlerini kapatıp onun varlığını hissetmeye çalışın. Kristalinizin parlak bir beyaz ışıkla çevrelenip düzenlendiğini gözünüzde canlandırın. Onun temizlendiğini, düzenlendiğini hissedene kadar devam edin.ETİKETLER

GENEL BİLGİLER, DOĞALTAŞLARIN KULLANIMI, TEMİZLEME


ILGILI BLOG YAZILARI

Doğaltaş ve Kristalleri Programlama